?>
Değerli zinde insan adayımız;
Şu anda bu yazıyı okuyorsanız, zinde yaşam fikrini mümkün olduğunca fazla insana ulaştırma hedefimize hızla koşuyoruz demektir. Malum bizler koşmaktan hiç yorulmadık. Bilakis her zaman bir sonraki hedefe daha büyük heyecanla koştuk. Madem ki mesafelerin sonunda böylesine ulvi bir amaç var; elbette daha çok koşacağız. 

Zinde yaşamları çoğaltma fikri aklımıza ilk düştüğünde; daha önce hiçbir projede heyecanlanmadığım kadar heyecanlandığımı farkettim. Çünkü en ufak bir kişisel çıkar barındırmayan bu oluşum; dünya üzerinde sadece bir tek insanın bile hayatına dokunsa; bana çok büyük bir mutluluk verecekti. 

Rahmetli Vehbi Koç’un en sevdiğim söylemi gibi; şimdi hemen boş bir kağıt ve bir kalem alın. Mutlu bir aileniz var ise kağıda bir sıfır çizin. İyi bir işiniz var ise hemen yanına bir sıfır daha... Kendinize ait güzel bir eviniz var ise bir sıfır daha. Sevdiğiniz bir otomobile biniyorsanız bir tane daha. Senede en az iki kez tatile gidiyorsanız bir sıfır daha ekleyin. Bu sıfırları istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz. Fakat en mühimi; sağlığınız yerinde mi? Cevabınız evet ise sıfırların başına bir ekleyin. Arkasında ne kadar sıfır var ise; o kadar zenginsiniz demektir. Fakat cevabınız hayır ise; yanyana duran binlerce sıfırınız kadar fakirsiniz demektir. 

Sporun bedeni nasıl paslanmaz bir makine gibi çevik tuttuğunu bir kenara bırakarak, psikolojiye kattığı muazzam güzellilklerden bahsetmek istiyorum. Spor yaptıktan sonra vücudun salgıladığı mutluluk hormonu malumunuz. Buna ek olarak kendin için birşey yapmış olmanın verdiği haz ve dahi kendinle başbaşa geçirdiğin o bir saat; aslında tüm gün için gerekli olan enerjiyi depolamamızı sağlıyor. 

İnsan önce kendi bedeninin kıymetini bilmeli. Kendi vücuduna saygısı olmayan birinin başkasına saygı duyması beklenebilir mi? Bu olası değildir. Zinde insan; hayatındaki herşeyden ve herkesten evvel beslenmesine, sporuna ve kilosuna dikkat eden insandır. 

Sonrasında ise kaliteli yaşamın temellerini oluşturan aile, iş ve sosyal hayatı dengeli insandır. Peki temeller binayı yaşanır kılmak için tek başına yeterli mi? Elbette değil. 

Zinde İnsan aynı zamanda pozitif yapısı ile çevreye ışık saçmalı. Tüm insanlara, hayvanlara, doğaya saygılı olmalı. İşinde başarılı, çevresindeki insanları geliştirmek konusunda idealist olmalı. 

Bildiklerini öğretmekten çekinmeyen, bilmediklerini öğrenmekten utanmıyor olmalı. 

Son olarak tüm bunları yaparken; yeni tatlar keşfetmek, yeni yerler görmek, yeni insanlar tanımak gibi sosyal faaliyetler ile kendine ödüller vermelidir. 

Koşar adım çıktığımız bu yolculukta; bastığımız her toprak parçası yeşersin. Yeşerdikçe çoğalmak, çoğaldıkça zinde kalmak umuduyla... 

Sevgiler, 

Salih BOZ